Informace o odhalení pamětní desky

Informace člena KVV Prostějov kol.St.Ptáčka o odhalení pamětní desky bojovníkům za svobodu ze západní fronty v Šumicích


Za účasti desítek občanů a hostů proběhlo v podvečer 11. listopadu 2019 v Šumicích, v Den válečných veteránů, odhalení pamětní desky bojovníkům za svobodu ze západní fronty.
Nová pamětní deska nás bude upozorňovat na válečné hrdiny, šumické rodáky, kteří za 2. světové války bojovali proti fašistickému Německu na západní frontě. Jsou to por. Vojtěch Bartoš, srg. Jan Kubáň a svob. Mikuláš Slíva.
Slavnosti se zúčastnila řada hostů. Senátor Patrik Kunčar z Uherského Brodu, Ing. Vlastimil Hela, předseda spolku Bitva nad Bílými Karpaty a spisovatel z Bojkovic, ve vojenských uniformách přijeli členové vojenských historických spolků, plk. v. v. Radek Henner, pplk. Miroslav Navrátil a členové klubu výsadkových veteránů, mezi které patří i šumický občan Ing. Stanislav Ptáček. Čestnou stráž doplnili v uniformách členové šumických hasičů a myslivců.
Mezi velmi vzácné hosty patřili příbuzní našich válečných hrdinů. Byli přítomni všichni synové, dcera a vnuk Mikuláše Slívy, synovci Jana Kubáně, prasynovci Vojtěcha Bartoše a řada dalších příbuzných.
Slavnost probíhala v podvečer za silnějšího větru a ten si trochu pohrál s organizací celé slavnosti. Těsně před zahájením obřadu silný vítr strhl látku zakrývající pamětní desku. Odhalení desky tak proběhlo spontánně a v úplně jiném čase. Úvodní projev přednesl Ing. Vlastimil Hela. Hlavní projev, informující o osudech a životech jednotlivých válečných veteránů přednesl starosta obce Josef Jančář. Slavnost byla ukončena společným zpěvem české státní hymny.

Převzato z web.stránek OÚ Šumice, fotografie v rámci níže uvedeného odkazu O.Kalous

https://www.sumice.cz/aktuality/aktuality-1/rok-2019/odhaleni-pametni-desky-11112019-1081cs.html