Informace ze dne 18.6.2022.

Dne 18.6.2022 se výsadkoví veteráni zúčastnili tradičního pietního aktu u chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde si v sobotu dopoledne připomněli československé výsadkáře, kteří v těchto místech po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha před 80 lety zemřeli po boji s nacistickou přesilou.
Z KVV Prostějov se zúčastnili kol. Jaroslav Ondrejčák, František Bartko, František Chudý, František Dvořák, František Kroul, Anna Kroulová, Jaroslav Kovář, Josef Tuček, Emilie Tučeková. V Praze se k nám připojili předseda našeho KVV kol. Ondrej Páleník, Stanislav Ptáček a Václav Kameník.
KVV Olomouc zastupoval jeho předseda Jan Havlíček, KVV Holešov kol. Dušan Hric, Zdenka Hricová, Luděk Stoklásek, Ivana Žourková, František Vyhlídal, Jaroslav Jurda, Milan Pavlík, Karel Maňák, Luděk Folkner, Antonín Pluhař a KVV Brno, Vítězslav Kramář.
Sedm československých výsadkářů, kteří v kostele 18. června 1942 po dlouhém boji s mnohonásobnou přesilou zemřeli, nejdřív připomněl seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v Zítkových sadech. Tři parašutisté seskočili v sobotu před 09:30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Za účasti politiků včetně premiéra Petry Fialy (ODS) se následně od 10:00 konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů po zradě dalšího parašutisty Karla Čurdy. Lidé se pomodlili za "duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády".
Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě Fialy a Černochové také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé, mezi které patřil i genpor. Ing. Ondrej Páleník, MBA. Díky němu se podařilo zajistit i účast našeho fotografa kol. J. Kováře na této části piety, jehož fotografie můžete zhlédnout v závěru příspěvku.
Bezprostředně po bohoslužbě se zástupci vlády, Senátu, Sněmovny, pražského magistrátu, armády či dalších bezpečnostních složek přesunuli před chrám, kde se uskutečnil pietní akt. Věnce a květiny účastníci každý rok v tento den kladou k otvoru do krypty, na němž jsou dodnes viditelné stopy střel, kterými se nacisté snažili zlikvidovat československé vojáky. Květiny za KVV Prostějov položili předseda KVV Prostějov kol. Ondrej Páleník, František Chudý a Jaroslav Ondrejčák.

Československá obec legionářská připravila celodenní akce pro veřejnost s bohatým doprovodným programem na Karlově náměstí. Vznikl zde dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království. K vidění byly také komentované ukázky parašutistického výcviku, činnosti po seskoku či dobová vojenská technika.
Závěrem chceme poděkovat velení 601.skss za poskytnutí autobusu k naší účasti na tomto významném pietním aktu v Praze. Výsadkoví veteráni si připomněli nejen odvahu sedmi padlých mužů, ale i památku jejich spolupracovníků a dalších obětí nacistického teroru v tehdejším protektorátu.

Kol. Jaroslav Ondrejčák

https://eu.zonerama.com/jardakov/91025?count=21