Informace ze dne 19.6.2022

KVV Prostějov uspořádal branný závod základních škol pod záštitou primátora statutárního města.
V pátek dne 17. června uspořádal Klub výsadkových veteránů, pod záštitou primátora statutárního města Prostějov, na vojenské střelnici Hamry branný závod žáků 7. a 8. tříd základních škol - 0. ročník Memoriálu ppor. Pavla Mauera. Pavel Mauer byl příslušníkem 601. skupiny speciálních sil, který dne 22.května 2003 podlehl těžkým zraněním při plnění bojových úkolů v rámci zahraniční mise v Iráku. V té době mu bylo dvacet pět let. Zahájení memoriálu byli osobně přítomni také Pavlovi rodiče a sestra, kteří tím vyjádřili obrovskou sounáležitost s vojáky naší posádky.
Závod zahájil předseda Klubu výsadkových veteránů generálporučík v záloze Ing. Ondrej PÁLENÍK společně s náměstkem primátora statutárního města PaeDr Janem Krchňavým. Dále byli přítomni
i další vzácní hosté, jako náměstek primátora Ing. Jiří Rozehnal, bývalý primátor a čestný člen Klubu výsadkových veteránů pan Miroslav Pišťák, bývalý velitelé VÚ 8280, představitelé vojenských útvarů v posádce a bývalí předsedové veteránského výsadkového hnutí. Předseda klubu v zahajovací řeči vysvětlil původ názvu Memoriálu, poděkoval městu za neustálou podporu výsadkového hnutí a popřál soutěžícím dětem hodně sportovního štěstí. PaedDr. Jan Krchňavý, který je náměstkem pro oblast školství, výchovy, vzdělávání a sportu pak vyslovil uznání členům klubu za to, že přišli s nápadem a připravili tak pěknou akci pro děti a taky přání, aby podobná akce měla pravidelné pokračování.
Samotného závodu se zúčastnilo celkem třicet tři družstev z osmi základních škol města Prostějova, které čekalo šest náročných soutěžních disciplín: střelba ze vzduchovky, vzduchové pistole, kvíz z historie výsadkových jednotek a vojenského útvaru 8280 Prostějov, zdravotní příprava, střelba z airsoftové zbraně a hod granátem na cíl.
DSC_1267jpg
Velice zajímavý doprovodný program na dalších sedmi pracovištích pak připravili vojáci útvarů prostějovské posádky, vojenské policie a polní nemocnice. Děti si mohli vyzkoušet například maskování, poskytnutí první pomoci, ovládání bezpilotních prostředků, ale i výcvik v sebeobraně. Velkému zájmu dětí se pak těšilo ne jenom promítání filmů z výcviku profesionálních vojáků, ale také například ukázka zbraní, výstroje, bojové techniky nebo výcvik služebních psů ve vyhledávání výbušnin a drog.
Na závěr dne unavení, ale na pohled spokojení a šťastní soutěžící, doplnili síly dobrým obědem. Všichni během dne předvedli výborné výkony a ukázali, že jim branné disciplíny nejsou cizí. Nejlepší připravenost pak předvedla družstva ZŠ Dr. Horáka, která ovládla první dvě místa v hodnocení prvního kola a všichni její žáci postoupili do kola finálového.
První kolo 0.ročníku Memoriálu se skutečně povedlo a nejlepších dvacet družstev se už může těšit na kolo finálové, které proběhne hned první den po prázdninách dne 1. září.
Veliké poděkování patří pořadatelům z řad Klubu výsadkových veteránů v čele s hlavním rozhodčím Ing. Ganzarem, vojákům prostějovské posádky, vojenské policie Olomouc, 7. polní nemocnice a všem dalším dobrovolníkům, kteří se na bezchybném průběhu závodu podíleli. Děkujeme i statutárnímu městu Prostějov a Olomouckému kraji za finanční podporu stejně, jako našim sponzorům. A poděkování i do nebes za nádherné počasí, které orámovalo celý soutěžní den.
Ing. Vladimír GanzarNa níže uvedeném odkazu můžete zhlédnout 462 fotografií z uvedené soutěže autorů Jaroslava Kováře a Michala Muchy. https://eu.zonerama.com/jardakov/91025?count=21