Informace ze dne 30.12.2021

Hrdinní parašutisté, kteří před 80 lety seskočili u Nehvizd, získali nový důstojný památník

Ministryně obrany Jana Černochová spolu s dalšími hosty odhalila ve středu 29. prosince v Nehvizdech u Čelákovic nový památník členům výsadku Anthropoid Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi. Právě na tomto místě parašutisté před 80 lety seskočili, aby pak o pět měsíců později provedli úspěšný atentát na „kata českého národa“ Reinharda Heydricha.

„Tento hrdinský čin byl jedním z nejvýznamnějších aktů našeho odboje za 2. světové války,“ označila atentát na zastupujícího říšského protektora ministryně Jana Černochová. Likvidací jednoho z hlavních nacistických představitelů podle ní Čechoslováci ukázali, že nejsou zbabělci a jsou odhodláni za svobodu a demokracii nasadit život.

Na území Protektorátu Čech a Moravy byly v noci z 28. na 29. prosince 1941 vysazeny tři výsadky – Silver A, Silver B a právě Anthropoid. Rotmistři Gabčík s Kubišem měli být původně vysazeni v prostoru východně u Plzně, kvůli mlze ale seskočili až o 97 km dál, na východ od Prahy u Nehvizd.

Právě zde se podle ministryně Černochové začal odvíjet příběh hrdinných parašutistů, jenž později skončil jejich smrtí v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje na Praze 2. V tomto příběhu ale hráli zásadní roli také obyčejní lidé: „Byly to možná stovky či tisíce činů někdy i bezejmenných lidí, kteří v rámci druhého odboje těmto parašutistům pomáhali,“ prohlásila ministryně Černochová. Nový památník je tak nejen poctou výsadkářům, ale rovněž jim, kteří k úspěchu akce přispěli. Oceňuji komunální politiky, že připomínají odkaz hrdinů.

Slavnostnímu odhalení nového památníku přihlížely stovky lidí, zúčastnili se ho zástupci parlamentu, velvyslanec Slovenské republiky v ČR Rastislav Káčer a zástupkyně britského velvyslance Lucy Hughes, dále představitelé církví, veteránských a dalších zájmových organizací.
Památník, symbolicky zakrytý padákem, veřejnosti společně odhalili ministryně obrany Jana Černochová, velvyslanec Rastislav Káčer, zástupkyně velvyslance Lucy Hughes a starosta městyse Nehvizdy Jiří Poběrežský.

Ministryně obrany v této souvislosti poděkovala zástupcům všech samospráv, kteří se na vzniku památníku i akci samotné podíleli. Dříve se příznivci vojenské historie scházeli u původního pomníku, ten se však kvůli výstavbě vysokorychlostní tratě přesune. Výsadkáři operace Anthropoid tedy dneškem konečně získali důstojný monument, ocenila úsilí místních Jana Černochová.

V momentě, kdy padák z nového památníku strhávala, podotkla: „Odkaz, který jejich smrt přinesla, nebyl zbytečný a posunul nás dál. V ten okamžik jsem byla rovněž hrdá na to, že komunálním politikům není lhostejné, co se v jejich obcích děje a odkaz hrdinů se snaží připomínat – ať už výstavbou takových památníků nebo organizací pietních aktů.“

Formování speciálních čs. parašutistických skupin ve Velké Británii začalo již počátkem roku 1941.
O provedení atentátu bylo rozhodnuto na poradě u velitele tehdejší čs. rozvědky Františka Moravce 3. října 1941, později se stal definitivním cílem R. Heydrich.
Ve 2:24, 29. prosince 1941, seskočili rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík, členové skupiny Anthropoid, poblíž Nehvizd. Ve 2:37 seskočili u venice Senice výsadek Silver A. Ve 2:56 seskočili parašutisté skupiny Silver B nedaleko obce Kasaličky u Přelouče.
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava proběhl 27. května 1942 v zatáčce pod Vychovatelnou v Kobylisích.
Uskutečnili ho Gabčík s Kubišem společně s Josefem Valčíkem a Adolfem Opálkou z desantu Out distance.
Heydrich zemřel 4. června 1942, okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy.
Sedm parašutistů (Josef Bublík, Jozef Gabčík, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík) zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Kol.J.Ondrejčák

Na níže uvedeném odkazu můžete zhlédnout další fotografie z této akce.

https://prazsky.denik.cz/galerie/slavnostni-vzpominkova-akce-u-noveho-pamatniku-antrophoid-2021.html