Knihy a publikace o výsadkářích

Vojenské rozhledy - brig. generál František Moravec.

Jeho jméno patří snad k nejznámějším důstojníkům první republiky. František Moravec nepatřil k těm, kdož šli s proudem okolí a času, nýbrž k oné skupině osobností čs. státu, která se pokoušela jeho osudy zvládnout a usměrnit tam, kde předpokládala jeho větší bezpečnost, vnitřní stabilitu a prosperitu, aniž by opouštěla hodnoty a ideály demokratické společnosti.

Atentát - Operace ANTHROPOID.

Vynikající publikace autorů VHÚ, která komplexně popisuje vývoj situace v Československé republice v období 1938 až 1942. S využitím faktografických materiálů popisuje sílící odpor vlasteneckých sil vůči fašizmu, který vyvrcholil přípravou a likvidací zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha.

Druhy vojenských přísah 1914 – 2012.

Publikace podává přehled vojenských přísah v různých obdobích vývoje před vznikem čs. státu, samotného československého státu i České republiky

Ve vzduchu, na zemi i ve vodě

Dostává se vám do rukou publikace, která ojedinělým způsobem podává ucelený pohled na československé a české výsadkové jednotky od jejich vzniku v roce 1947 až po současnou dobu. Živě a pravdivě ukazuje názorným způsobem složitost výchovy a výcviku našich výsadkářů od začínajícího nadšení přes nezměrné úsilí o dosažení plné bojeschopnosti, až po řadu mimořádných výsledků a úspěchů

Výsadkáři, 60 let v čele armády.

Tato publikace je určena jak veteránům, tak současným i budoucím příslušníkům výsadkových jednotek. Ve zkratce mapuje šedesátiletou historii našeho výsadkového vojska od jeho vzniku až po současnost. Nepsali ji však historici, i když by si to výsadkáři zasloužili, ale sami výsadkoví veteráni tak, jak se uchovala v jejich paměti.

30 let KVV Prostějov.

Sborník, který vydal Klub výsadkových veteránů Prostějov, z.s. u příležitosti 30. výročí jeho vzniku a SETKÁNÍ 2020 je vlastně kronikou jeho činnosti, je kronikou práce desítek a stovek našich členů, kteří se zapojili do rozvíjení výsadkových tradic, do upevňování kamarádství, přátelství a vzájemné spolupráce, do upevňování sounáležitosti výsadkářů všech generací.

Přežij

Je vhodnou příručkou pro přežití v krizových situacích. Obsahuje základní rady, návody a postupy pro zvládnutí krizových situací.

Generace na padácích

40 let ve výsadkových a průzkumných jednotkách ČSLA a AČR Petr Čejka, Ministerstvo obrany ČR a Vojenský historický ústav Praha, Praha 2022.

Sám nejsi nic

Aleš Opata. Příběhy válečného veterána Ivan Hamšík, Mladá fronta, Praha 2022.